Studium, pak trénink a nakonec zápas v roušce. Amatérská házená ve Španělsku z první ruky

Házenkářské zápasy s rouškou. Pro naprostou většinu českých hráčů a házenkářských fanoušků nepředstavitelná varianta, ve španělských nižších soutěžích realita. Představit Vám ji můžeme z první ruky díky Šimonu Beštovi. Plzeňský student Západočeské univerzity a hráč extraligového Talentu hostující ve druhé lize mužů vyrazil na začátku sezóny za studiem do Španělska. Z házenkářského rytmu ale během svého ročního pobytu, který ho na Pyrenejským poloostrově čeká, vypadnout nechtěl. Připojil se tedy k házenkářskému klubu nastupujícím ve 4. nejvyšší soutěži a může nám tak popsat, jak vypadá házenkářský a studentský život amatérských sportovců na jihozápadě Evropy.

Odchovanec plzeňského Talentu spojil se západočeským týmem celou svoji mládežnickou kariéru. V roce 2017 získal se svými spoluhráči bronzovou medaili v 1. lize mladšího dorostu. O dva roky dříve se starší žáci Talentu i s Šimonem v sestavě umístili na 2. místě v Žákovské lize, jediný bod za vítězi z Karviné. Vedle handbalu se věnoval pod vedením svého otce také národní házené v plzeňském Újezdě, kde posbíral během mládežnických let 6 titulů mistra ČR.

Do nabytého kádru seniorského týmu Talentu Plzeň se ale stejně jako naprostá většina jeho vrstevníků nedostal. Do loňské sezóny tak vstoupil Šimon Bešta jako hráč druholigové Košutky. V stejné době začal nejlepší exekutor sedmimetrových hodů přerušené sezóny II. ligy mužů své vysokoškolské studium na Západočeské univerzitě. Z té pak zamířil v září tohoto roku přes studentský program Erasmus do Španělska.

„Měl jsem zájem o studium v zahraničí, především ve španělsky mluvící zemi. Ještě týden před plánovaným odjezdem jsem si nebyl vůbec jistý, zda budu moci kvůli coroně odjet. Nakonec se vše povedlo narychlo zařídit a na konci září jsem odletěl.“

„Nyní studuji na univerzitě Castilla-la Mancha v Toledu, což je takových 100 kilometrů od Madridu. Mým studijním oborem je pedagogika se zaměřením na tělesnou výchovu. Veškeré studium probíhá ve španělském jazyce a jelikož jsem právě španělštinu vystudoval, tak nemám žádné velké komunikační problémy.“

V přibližně pětaosmdesátitisícovém městu, jehož historické centrum je na seznamu památek UNESCO, začal své studium letos v září, ve Španělsku žije tím pádem Šimon třetím měsícem a měl by v něm podle plánů zůstat dva semestry, tedy do června 2021.

„Samozřejmě bych se rád domů vrátil alespoň na svátky, ale to bude vše záležet na coronavirové situaci.“

Vedle školy ale od začátku řešil také sportovní stránku svého života ve Španělsku. Talent tým plzeňského kraje se svého odchovance nadobro nevzdal a do Košutky na loňskou sezónu zamířil na hostování. Stejný scénář měl probíhat v případě neúspěšného pokusu o odlet do Španělska i letos, tentokráte už ale Šimon Bešta figuroval také na soupisce extraligového týmu. Právě s vedením Talentu probíral možnosti svého angažmá v blízkosti svého pobytu.

„Ještě před odletem jsem našel tým sídlící v Toledu, kontaktoval ho a popsal jim svoji situaci. Oni obratem odpověděli, dostal jsem od nich základní informace a po příletu do Španělska jsem se spojil s manažerem týmu. S ním jsem si promluvil a on mě pozval na trénink.“

První zápas sezóny 2020/21 ještě odehrál Bešta v dresu Košutky, pokud ale vše půjde podle plánu, zbytek ročníku stráví v dresu C. D. Balonmano Ciudad Imperial. Klub založený v roce 2011 po rozpadu Toledo Handball nastupuje ve 4. nejvyšší španělské soutěži, „Liga territorial de Castilla-La Mancha“. 12 týmů rozdělných do dvou skupin hraje o umístění na předních 3 pozicích. Nejlepší 3 týmy z každé skupiny pak hrají o postup do vyšší soutěže.

„Jsem tady na takzvaný studentský přestup, to znamená přestup platný po dobu mého pobytu ve Španělsku. Tým na mě působí velmi dobře. Ze začátku jsem byl trochu mimo, ale časem si zvyknete, nic jiného vám nezbývá. Překvapilo mě věkové složení týmu, který se pohybuje okolo 20 let. To se však projevuje v zápasech, kde jsou vidět chybějící zkušenosti a zápasová praxe. Sám za sebe jsem ale rád, že na sobě můžu i tady pracovat a získávat nové zkušenosti a poznat nový styl házené.“

Se svým týmem začal sezónu remízou, ke které přispěl Šimon ve svém premiérovém zahraničním angažmá 6 přesnými zásahy! Druhé utkání na domácí půdě dopadlo ve prospěch soupeře.

„Sezónu jsme nezačali dobře, po dvou zápasech máme pouze bod, ale věřím, že se to postupem času zlepší, chceme postoupit ze skupiny a porvat se o postup výš. Svoji roli ani herní čas jsme s trenérem neprobírali. Na tréninku jsem si zkoušel hru na všech postech spojky, v zápasech jsem se dostal na hřiště v průměru na padesát minut a hrál především na levé a střední spojce. S herním vytížením jsem tedy spokojen a doufám, že stejné pocity mají i spoluhráči a trenér ze mě.“


Šimon Bešta (4. zleva nahoře) se svým týmem C. D. Balonmano Ciudad Imperial

Vedle soupeřů musí házenkáři ve Španělsku hrající neprofesionální soutěže počítat během sezóny kvůli coroně i s dalšími nepříjemnostmi. Jednou z nich je českou házenkářskou veřejností neprosto vyvrácená a nepřijatelná povinnost hrát utkání v roušce.

„Sportovní podmínky tu jsou velmi náročné. Jelikož nehrajeme profesionální soutěž, tak nám nejsou prováděny coronavirové testy. Takže během tréninků i během zápasů musíme nosit roušky. Jsou nám pravidelně měřeny teploty, po každém tréninku se dezinfikují míče a nemáme povolený vstup ani do šaten, ani do sprch. Je to opravdu náročné.“

Na svém španělském angažmá i celém pobytu se ale Šimon Bešta snaží hledat především pozitiva, ke kterým patří již zmíněná šance seznámit se s novým stylem házené i života. Velké rozdíly mezi denním životem na jihozápadě Evropy a v Česku ale nevidí.

„Nějaké věci se ale najdou, například španělská siesta, tradiční spánek uprostřed dne. Oproti České republice také probíhají tréninky v podstatně pozdějších hodinách, začínáme ve 21:00, nebo i ve 21:30. No a potom je tu rozdíl v dochvilnosti, někteří hráči pravidelně dochází třeba s desetiminutovým zpožděním. A není tomu takto jenom v házené, ale také ve škole, prostě celkově ve španělském životě.“

Za HNB moc děkujeme Šimonovi za rozhovor a přejeme mu na jeho španělském dobrodružství co nejvíce studijních i sportovních úspěchů.

Autor: HNB
Foto: Archiv hráče