Odvetná část 1. ligy mužů odstartovala, tabulku i nadále vede Litovel

Jarní odvetná část sezony druhé nejvyšší házenkářské soutěže mužů odstartovala čtveřicí víkendových zápasů, z dalších důležitých bodů se zaradoval loňský extraligový Tatran Litovel, když si hravě poradil s nováčkem z pražského Sokola Vršovice. Dvanáctibrankovou výhru viděli v domácím prostředí fanoušci Bystřice pod Hostýnem, která si od prvních minut extraligovou zálohu z Jičína pohlídala. Velmi vyrovnaný výkon podávali po celou dobu zápasu 12. kola házenkáři domácího Dvora Králové a Náchodu, který byl nakonec týmem šťastnějším, když si po jednobrankové výhře odvezl body domů. Vysokou devítibrankovou výhru z domácí odvety si připsal druhý tým průběžné prvoligové tabulky TJ JM Chodov, který Legatě Hustopeče nedovolil žádné překvapení.

Střelecky zazářili Litovelský Jakub Schmalz (10/3 branky), vršovický Tomáš Faltejsek (8 branek), bystřický Jiří Tiller, který si s dalšími 10 brankami i nadále drží průběžné první místo v tabulce střelců.

Souhrn 12. kola 1. ligy mužů

Tatran Litovel – Sokol Vršovice   37:27  (22:10)

Nejvíce branek: Schmalz Jakub 10/3, Šuba Marek 6, Hanák Tomáš 3, Macek Tomáš 3 - Faltejsek Tomáš 8, Bednář Jan 7/1, Metlička Jakub 4. Sedmimetrové hody: 3/3 – 1/1. Vyloučení: 6 : 5. Rozhodčí: Adam Baader, Jiří Novotný. Diváci: 225.

Ivo Vávra, trenér Tatranu Litovel:Po nesmyslně dlouhé, téměř tří měsíční, pauze jsme v úvodním kole jarní části soutěže přivítali na domácí palubovce celek Sokola Vršovice. Hosté v podzimní části ukázali, že jsou právoplatným členem této soutěže, takže jsme k přípravě k zápasu přistoupili pečlivě a s náležitým respektem. Teď již musím říct, že práce na tréninku i u videa byla kvalitní a byli jsme dobře připraveni. Od prvních minut jsme byli pány na hřišti. Prvních patnáct minut (12:2) určilo ráz celého utkání. Nedávali jsme kvalitní obranou soupeři mnoho prostoru ke skórování, takže první půli jsme končili s náskokem 12 ti branek. Druhý poločas se již dohrával, dá se říct, s povinnosti. Bohužel jsme v závěru polevili z koncentrace a dovolili soupeři zkorigovat výsledek na přijatelnější brankový rozdíl. Prostor dostali všichni hráči, včetně dvou dorostenců. Mimo již stabilně hrajícího Jirky Štencla, nastoupil poprvé k utkání za seniorskou kategorii Marek Vincour. Zahrál velice spolehlivě, vsítil i svou první “dospěláckou“ branku a ukázal, že bude brzy platným členem týmu. Navíc k dopsání na soupisku byl připraven další dorostenec Jirka Protivánek. Shrnuto, dobrý vstup do jara, hladká výhra, 50 minut zodpovědného přístupu hráčů, dva body do tabulky. Na druhé straně nohy na zem, hodně pracovat. Čeká nás těžké utkání na půdě Bystřice pod Hostýnem.“

Jan Pavlovský, trenér Sokola Vršovice:

HK Bystřice p.H. - HCB Jičín "B"   33:21 (15:7)

Nejvíce branek: Tiller Jiří 10/2, Zeman Radek 5, Jaroš David 4, Salvet Matěj 4 - Bíšek Petr 10/1, Vávra Václav 3, Šolc Matěj 2, Bareš Filip 2. Sedmimetrové hody: 2/2 – 1/1. Vyloučení: 3 : 2. Rozhodčí: Petr Kichner, Michal Vacula. Diváci: 103.

Martin Žůrek, trenér Bystřice p. Hostýnem: „V prvním kole jarní části k nám přijela záloha extraligového Jičína. Věděli jsme, že tento celek preferuje hbitou házenou s hráči spíše nižších postav, proto jsme si řekli, že obrana musí být trpělivá s dobře přikrytým pivotem, což se nám zejména v první půli dařilo. Brzké vedení 4:0 nás naštěstí neukolébalo a dále jsme trpělivě navyšovali skóre. V útočné fázi jsme si dobře poradili s aktivní vysunutou obranou soupeře a v druhé půli náskok ještě navýšili. Za naší obranou spolehlivě chytali brankaři a pozitivem bylo také to, že do hry se zapojili všichni hráči, čímž jsme ušetřili síly do dalšího utkání s lídrem tabulky Tatranem Litovel.“

Ondřej Horyna, trenér Jičína B:

1.HK Dvůr Králové - TJ Náchod  17 : 18  (8:7)

Nejvíce branek: Picha Lukáš 7/2, Voňka Petr 4, Šeba David 3 - Kosinka Jan 6, Cvejn Radek 5/3, Vaněk Michal 2, Lojda Jan 2. Sedmimetrové hody: 2/2 – 3/3. Vyloučení: 6 : 5. Červená karta: Metelka Jakub (Náchod). Rozhodčí: Jiří Dolejší, Petr Halada. Diváci: 150.

Michal Pícha, trenér Dvora Králové:

Jaromír Bílý, trenér Náchoda: „Ve Dvoře Králové se od úvodní minuty neservírovala hezká házená, z obou stran to byl především boj, jako u klasického derby, v němž jsme začali o trochu lépe než domácí. Vypracovali jsme si dvoubrankový náskok (3:1), o který jsme však záhy vlastní střeleckou impotencí přišli. Dvůr toho využil a průběh zápasu otočil ve svůj prospěch na 8:5. Do konce první půle jsme naštěstí dokázali snížit na poločasový rozdíl jediné branky (8:7). Ve druhé půli se obraz hry příliš nezměnil. Ke konci utkání jsme si opět vypracovali menší náskok (17:14), o který jsme ale, opět po našich neproměněných šancí, přišli. V poslední minutě jsme házeli sedmimetrový hod, jenž jsme proměnili. Tutéž možnost dostal 18 vteřin před koncem i domácí tým, ti však trefili jen tyč, což rozhodlo o našem trochu šťastném vítězství. Po herní stránce to nebyl žádný přesvědčivý výkon. Hra mě upřímně moc nenadchla a myslím, že ani pro diváky to nebylo moc pohledné utkání, ale výsledek nás samozřejmě těší.“

TJ JM Chodov - Házená Legata Hustopeče  32 : 23  (14:10)

Nejvíce branek: Šafář Ivo 7/2, Hanus Ondřej 4, Kaštánek Jiří-Bohumil 4 - Mrnuštík Pavel 5, Adam Michal 5/2, Tejzr Radim 4. Sedmimetrové hody: 3/3 : 2/2. Vyloučení: 4 : 3. Červená karta: Vojtěch Hanzl (Chodov). Rozhodčí: Lukáš Moravec, Jan Zelenka. Diváci: 62.