Novinky

Drsní chlapi rozzářili dětské oči

Před necelými dvěma měsíci zahájily svůj provoz tyto internetové stránky, stránky o házené a hlavně pro házenkáře. Web HNB zahájil článkem o těch nejmenších z nás. Když jsem v sobotu projížděl branou do areálu na Ruzyni, kde se za hodinu měl začít hrát zápas extraligy mužů Dukla Praha - KP Brno, měl jsem tu čest některé z těch nejmenších potkat.

...více zde

 

Klubový koeficient – jak se počítá a co skrývá EHF ranking system

V únoru 2014 jsme na facebooku HNB uveřejnili článek o výpočtu tzv. českém klubovém koeficientu, který souvisí s nasazováním týmů v evropských pohárech. Protože se blíží druhé kolo EHF poháru mužů s naším Talentem M.A.T. Plzeň a na vstup do pohárů čekají i další české týmy, chtěli bychom tento článek připomenout v aktualizované podobě.

Přestože většina z nás má povědomí o tom, co tento koeficient je a k čemu slouží, chtěli bychom zde vysvětlit detaily jeho výpočtu a možná vyvrátit i některé mylné doměnky o tom, co na něj má vliv. Pro naší interpretaci jsme vycházeli z manuálu EHF a pokusíme se zde vše zjednodušeně vysvětlit.

...více zde

V Dessau řádí Tschechische Trio

Nová sezóna je v plném proudu na všech frontách, od těch mládežnických, až po ty seniorské kategorie. V létě posílili řady německého Dessau ve 3. bundeslize dva ochovanci karvinské házené Radek Sliwka (Slíwa) a Marek Vančo (Vančís), aby tam doplnili třetího do českého tria, Tomáše Pavlíčka (Pavlína), který zde již působil. Protože všichni nemalou měrou ovlivňují výkony celého týmu, rozhodli jsme se je vyzpovídat a dozvědět se víc...

...více zde

 

Házená koníčkem i prací


Asi každý z malých házenkářů sní o tom, potkat nějakou házenkářskou hvězdu, získat podpis nebo se s hvězdným házenkářem vyfotit. Ne každému se však sny plní tak, jako se splnily mladému házenkáři Lukáši Pelikánovi.

Podíváme-li se do života Lukáše Pelikána zjistíme, že házená není jen koníčkem, ale také jistou formou zaměstnání. Ne každý dostane příležitost být součástí realizačního týmu české reprezentace, a nebo si zahrát v zahraničním angažmá. 

...více zde

 

 

Ve dvaceti na cestě dobývat házenkářský svět

Nedávno jsme psali o našich hráčkách v německém Marienbergu. Ve stejné soutěži, 3. německé lize, nastupuje i další Češka, nebo abych byl úplně přesný, Slezanka. Anežka Zuzánková je teprve dvacetiletá odchovankyně TJ Sokol Poruba, která se přes olomoucké týmy dostala až do družstva, které loni sestoupilo z 2. bundesligy. Na otázky HNB tedy odpovídala brankářka, která od letošní sezony obléká dres německého SG 09 Kirchhof GmbH.

...více zde

 

Vítězný vstup házenkářů Jiskry Třeboň do druhé ligy

Před několika lety byl Michal Záruba (36) u toho, když házenkáři Jiskry Třeboň postoupili do extraligy mužů. Pak ovšem odešel na hostování do Strakonic a Č. Budějovic. Ke Světu se však vrátil, aby si onehdy vzal na starost rezervní tým B. V sezóně 2012/2013 třeboňské áčko z nejvyšší soutěže spadlo až do druhé ligy a trenérem se stal na půldruhé sezóny Václav Marek. Letos 1. ledna jej pak vystřídal v roli hlavního kouče právě Záruba, jenž celek vede nejen z lavičky, nýbrž nastupuje i na pozici křídla. Třeboňský odchovanec, který hraje házenou od pěti roků, odpověděl po vítězné druholigové letošní premiéře na pár otázek.

...více zde

Tradiční ženský mezinárodní turnaj "O Štít města Chebu" je pro letošní rok minulostí

Město Cheb se každoročně stává na 3 dny centrem ženské evropské házené. Nebylo tomu jinak ani letos, kdy probíhal již 41.ročník tradičního mezinárodního turnaje "O Štít města Chebu", na kterém se v hale průběžně sešlo skoro 2.000 fanoušků ženské mezinárodní házené.

Turnaj byl ostatně jako vždy obsazen kvalitními týmy čtyř zemí (Česká republika, Slovensko, Polsko, Bělorusko). Pomyslnou třešničkou na dortu celého turnaje bylo derby Česko vs Slovensko, ze kterého nakonec radostněji odcházel český celek, netradičně vedený trenérem Janem Bělkou a zastupující kapitánkou Kristýnou Salčákovou.

Rozhovor se Sally nejen o chebském turnaji si můžete přečíst ZDE.

 

 

Život je jeden z nejtěžších, hlásal kdysi s oblibou Ivan Hargaš

Minulý čtvrtek tomu byly přesně čtyři roky, co obletěla všechna česká i zahraniční média tragická zpráva o úmrtí slovenského trenéra Ivana Hargaše. Dne 11.9 2010 uslyšel svatý Petr ťukání na nebeskou bránu, přes kterou pustil Ivana Hargaše do házenkářského nebe. Tento milovník házené se za dobu své trenérské kariéry ozdobil hned několika významnými úspěchy. Ohlédněte se společně s námi za trenérským životem tohoto slovenského velikána, který v mysli všech házenkářských fanoušků i jeho nejbližších klubových spolupracovníků zůstane už navždy. 

...více zde

 

Glosa Františka Táborského: Katar pár měsíců před mistrovstvím světa

Do zahájení mistrovství světa mužů v Kataru v lednu 2015 zbývají necelé 4 měsíce a přípravy na šampionát jsou již v plném proudu. Turnaj se odehraje ve 3 halách a každou z nich je potřeba otestovat v ostrém házenkářském provozu. K tomu slouží mimo jiné testovací turnaje. Prvním z nich nebyl nic jiného než Super Globe 2014, jakési klubové mistrovství světa. Turnaje, který proběhl od 7. do 12. září, se účastnil i náš zástupce v exekutivě IHF, pan František Táborský. Jako člověku u nás nejvíce informovanému o přípravách Kataru na MS, jsme ho oslovili s prosbou o krátkou glosu k novinkám souvisejícím s MS v Kataru.

...více zde

 

Házenkářky v první lize spoléhají na tepot jindřichohradeckých srdcí

Chceme po letech zase vyhrávat a hrát pro radost naší a fanoušků,“ vzkazují hráčky.

 

V sobotu 20. září v 18 hodin začne v jindřichohradecké městské sportovní hale zápas I. ligy žen, ve kterém bude domácí TJ Házená hostit béčko Sokolu Poruba. Střetnutím úvodního kola se do J. Hradce vrátí znovu po letech nejen prvoligová ženská házená, nýbrž i její nová éra v městě nad řekou Nežárkou. Začne období patriotismu, klub jde totiž do boje pouze s hráčkami z vlastní kvalitní líhně, což za plus považuje v rozhovoru předsedkyně jednoty Jaroslava Krupicová.

 

...více zde

 

Reprezentační srazy mě vždy nabíjely pozitivní energií

Jiří Hynek,  plzeňský odchovanec, který byl v reprezentaci ČR spolu s Danielem Kubešem ceněn jako výborný obranář, se v roce 2005 propracoval do německé Bundesligy, odkud se ve svých 32 letech vrátil zpět do rodné Plzně, kde přijal pozici asistenta trenéra u A týmu SSK Talent 90 Plzeň.

Český reprezentant Jiří Hynek musel, kvůli opakovanému zranění a po dvou operacích křížových vazů ve stejném koleni, předčasně ukončit aktivní házenkářskou kariéru. Reprezentace tak přišla o kovaného obranáře, za jehož výbornou defenzivní prací stojí pozvánka k odehrání 78 zápasů za českou reprezentaci a 12 vstřelených branek.

...více zde

 

Nové přírůstky do házenkářské rodiny

Lucie Fabíková a Michaela Borovská - dvě novopečené maminky, které v nedávných týdnech přivedly na svět dvě krásná dítka, holčičku Laurinku a chlapečka Filípka. Obě nám v květnu poskytly rozhovor ještě v době, kdy byly v očekávání narození svých potomků. Dnes již jsou v mateřské realitě, šťastné a pyšné na své děti. Jak to viděly a těšily se pár týdnů před jejich narozením, si můžete připomenou z přepisů květnových rozhovorů níže.

...více zde